CENTENAR-Liceul STEPHAN LUDWIG ROTH

Dragii mei ,astăzi am participat la un eveniment de lansare de carte,enorm prin conţinut ,a fost vorba de lansarea a trei cărţi foarte importante pentru urbea noastră desfăşurat la sala Traube in cadrul manifestărilor de sărbătorire a centenarului liceului nostru drag Şt L Roth ,din Mediaş binenţeles. ÎntÎia  carte prezentată, de însuşi autoarea ,doamna profesoară Claudia Pădureanu este dedicată în memoria domnului profesor Horia Lupu,care a făcut cinste liceului nostru , prin munca sa de la catedră  şi prin vasta operă literară,lasată nouă drept moştenire.A doua carte prezentată de doamna profesoară Maria Cosmescu ” Zâmbind în Oglindă”Este o carte interdisciplinară cum spune şi autoarea în care sunt prezentate câteva personaje din viaţa culturală a urbei noastre ,într-un mod mai romanţat şi care te face curios să citeşti cartea.Prin partea grafică a cărţii realizată de fostul meu profesor de desen ,soţul doamnei , domnul profesor Dan Cosmescu,aceasta se poate înscrie  într-o operă grafică foarte reuşită.A treia carte prezentată ,a fost şi cea pe care am aşteptat-o cel mai mult ,de fapt cam de azi primavară,de la prezentarea monografiei liceului. Este vorba de cartea eveniment “LICEUL STHEPAN LUDWIG  ROTH fragmente istorice   III” ,  a  domnului profesor Helmuth Julius Knal .despre istoria liceului şi despre figurile proeminente care au predat sau absolvit aici în cei 100 de ani care s-au scurs de la inaugurarea lui în 1912 Încă de pe coperta cărţii este prezentata inaugurarea liceului iar pe coperta spate e prezentata o invitaţie, la evenimentele ce au avut loc cu acel prilej, singurul exemplar care mai exista în arhiva liceului.Este o carte care trebuie citită din scorţă în scoarţă de cei care vor să ştie ce s-a întiâmplat în istoria acestui liceu cu renume.M-am bucurat enorm când am văzut că au fost consacrate şi cîteva pagini foştilor mei colegi de clasă, Tehnologul Dr. Leb Ioan Vasile şi Viceamiralul Dorin Danilă.Mai multe amănunte despre ce a fost în sală şi ce au comentat

participanţii,veţi afla în momentul când vor posta videoclipul cei de la NovaTv  şi când promit să fac o nouă postare.Eu în continuare voi pune nişte poze de la eveniment şi cele care au fost prezentate cu ajutorul proiectorul în sală.Vă rog a scuzaţi calitatea unor poze dar am stat la distantă de ecran .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *